Home
Mission Statement
Founder
Membership Roster
Application
Hall of Fame
Newsletter
Photo Gallery
Historical Media Documentation
Testimonials
Contact Us
Upcoming Events

WHFSC Hall of Fame Ceremony & Seminar Symposium


2004 WHFSC INTERNATIONAL 
HALL OF FAME AWARDS BANQUET
SEPTEMBER 4, 2004
Rescheduled to October 24, 2004 due to
Hurricane Frances

DOUBLETREE HOTEL
ORLANDO, FLORIDA

 

SIFU VERRONE ROMEOLETTI SINGS "NATIONAL ANTHEM"

CALLING OF GRANDMASTERS TO HEAD TABLE (Chris Marquez)

READING OF MAYOR OF ORLANDO'S PROCLAMATION PROCLAIMING SEPTEMBER 4TH AS "WORLD HEAD OF FAMILY SOKESHIP COUNCIL DAY" (Chris Marquez)

BOWING IN CEREMONY (Chris Marquez)

INTRODUCTION OF WHFSC FOUNDER AND INTERNATIONAL DIRECTOR,
GRANDMASTER FRANK E. SANCHEZ (Chris Marquez)

INTRODUCTION OF MASTER GEORGE DENSON, SEMINAR COORDINATOR FOR THE WHFSC (GM Frank E. Sanchez)

MASTER GEORGE DENSON INTRODUCES SEMINAR LEADERS 

MASTER GEORGE DENSON RE-INTRODUCES GRANDMASTER SANCHEZ 

GRANDMASTER SANCHEZ INTRODUCES GRANDMASTER VINCENT MARCHETTI WHO PAYS TRIBUTE TO OUR RECENT DECEASED MEMBERSHIP, MAESTRO PETER URBAN (introduces James Price, Webmaster for Urban's U.S.A Goju Website & presents him with a certificate of appreciation from Master Marty Manuel & the WHFSC Council) AND 
GRANDMASTER ROBERT EDWARDS (asks Edwards' instructor & good friend, Professor John Casarez to say a few words) 

GRANDMASTER MARCHETTI RE-INTRODUCES GRANDMASTER SANCHEZ

GRANDMASTER SANCHEZ INTRODUCES THE NIGHT'S ENTERTAINMENT:
Master George Denson's "G Force" Demo Team - Grandmaster Bobby Toboada - Kelena's Polynesian Ohana Show Band

GRANDMASTER SANCHEZ AWARDS ENTERTAINERS WITH CERTIFICATES OF PARTICIPATION

PRESENTATION OF INHERITOR'S RANKING TO SENSEI NIGEL SESSIONS 
OF SOUTH AFRICA

 

LIVING LEGEND AWARD (must be world renowned)

One of the true living legends of the Island martial art systems of Lima Lama & Kajukenbo - From Hawaii, DAI SHIHAN TED TABURA

This next gentleman could not be here tonight. Nominated by Grandmaster Bobby Taboada, member World Head of Family Sokeship Council for the Filipino art of Arnis. Arnis pioneer, TEODORO A. BUOT. Accepting on his behalf are Grandmaster Bobby Taboada and Samuel Buot 

COUNCIL'S INTERNATIONAL MAN OF THE YEAR

For his loyalty & support of our International grandmasters council over the years - one of the original members of the World Head of Family Sokeship Council -From Nebraska - Council Advisor, GRANDMASTER JOHN BYRNE - Circle System 

SOKE EDWARD BADIANG - Head screener for the World Head of Family Sokeship Council from Hawaii - Soke Badiang could not be here tonight because of a heavy taping schedule he has for two film productions he is currently working on in Hawaii, accepting the award on his behalf is Grandmaster Frank E. Sanchez , Founder World Head of Family Sokeship Council

CELEBRITY LEADERSHIP AWARD

Without question he is one of the top martial arts movie stars in the world & a leader in American Kenpo - from California - GRANDMASTER JEFF SPEAKMAN - member World Head of Family Sokeship Council 

MEDIA STAR OF THE YEAR

DR. RICK HACKWORTH, member World Head of Family Sokeship Council - martial arts radio talk show - Florida 

GRANDMASTER GARY POINTER - Spotlight on Martial Arts Radio Show


PIONEER

GRANDMASTER SID CAMPBELL - Shorinryu - California - member World Head of Family Sokeship Council

MASTER STEVE SPRY - American Kenpo - California

HISTORICAL FIGURE AWARD

GRANDMASTER BOB WALL - Starred in the Bruce Lee epic "Enter the Dragon"

FOUNDER'S AWARD (new style recognition)

From Germany - JORG DIGULLA - Combat Self Protection Concepts 

DR. JEROME BARBER -Tactical Style Escrima - New York

GRANDMASTER JOHN STOVER - North Carolina - nominated by Master George Denson, Master member, WHFSC Council

From Florida - MARTY FERRICK - nominated by Grandmaster Joe Williams, member World Head of Family Sokeship Council 

INHERITOR'S AWARD

From South Africa - Inheritor of Gaven Ryu Jiu-Jitsu - SENSEI NIGEL SESSIONS, member World Head of Family Sokeship Council 

INTERNATIONAL GRANDMASTER OF THE YEAR

From England - GRANDMASTER GARY WASNIEWSKI - Ty-Ga Karate - member World Head of Family Sokeship Council

From England - GRANDMASTER PETER BROWNE - Kenpo Jitsu - member World Head of Family Sokeship Council 

From Canada - DAI SOKE FOSTER MACLEOD - member World Head of Family Sokeship Council

From Canada - GRANDMASTER DANIEL LEVAC

From North Carolina - GRANDMASTER BOBBY TABOADA - Balintawak Arnis - member World Head of Family Sokeship Council 

GRANDMASTER RICHARD VAN DONK - Bushindo/ Nin-Jutsu - California - member World Head of Family Sokeship Council

From New Jersey - GRANDMASTER VINCENT MARCHETTI - Director Police
Tactics Instructors of America & Founder of Michi Budo Ryu, member World Head of Family Sokeship Council 

GRANDMASTER MARK SHUEY - Cane Masters International - Nevada - member World Head of Family Sokeship Council

GRANDMASTER BRAM FRANK - Tactical & Anti-Terror Instructor - Florida - member World Head of Family Sokeship Council & Head of its Tactical Weapons Division

GRANDMASTER NEAL HUMMERSTONE - Aiki Tora Ryu Aikido - member World Head of Family Sokeship Council

 From Germany GRANDMASTER BENEDETTO STUMPF



GRANDMASTER OF THE YEAR

GRANDMASTER DAN TOSH - Shorinryu - California - member World Head of Family Sokeship Council

HANSHI DAVE SHELTON - Alabama - member World Head of Family Sokeship Council

Nominated by Sensei Dan McGill - MENKYO HANSHI NIMR R. HASSAN - Koga Ha Kosho Shorei Ryu Kempo - Pennsylvania

GRANDMASTER GEORGE LUKACS - Virginia

GRANDMASTER ROBERT WILLIAMS,member World Head of Family Sokeship council - Makoto Ryu Aiki-Jujitsu - Washington 

Nominated by WHFSC Masters Division member, Master George Denson - GRANDMASTER JOE N. MARTIN - Esoma Kung-Fu - North Carolina

GRANDMASTER FRANK M SCHNEIDER  - Europe


GRANDMASTER INSTRUCTOR OF THE YEAR

From England - GRANDMASTER PETER BROWNE, member World Head of Family Sokeship Council

From Canada - KYOSHI ROBERT PANNETON - Jiu-Jitsu - nominated by Grandmaster Serge Baubil, member World Head of Family Sokeship Council

GRANDMASTER JOE WILLIAMS - Atemi Ryu Karate - member World Head of Family Sokeship Council - Florida

GRANDMASTER RALPH VIGGIANO - Kuhl's American Karate System - Connecticutt - member World Head of Family Sokeship Council 

GAT PUNO ABON BAET, member World Head of Family Sokeship Council 

Nominated by Sensei Carmen Katsaitis - GRANDMASTER DUSTY L. JOHNSON


PLATINUM LIFE ACHIEVEMENT (over 50 years in the martial arts)

Nominated by Dr. Ric Black, member World Head of Family Sokeship Council - JOHN GLANDON - Bunbu Ichi Zendo Budo - Florida 


GOLDEN LIFE ACHIEVEMENT (over 40 years in the martial arts)

From Missouri - HANSHI LOU ANGEL - Tenshi Goju & the National College of Martial Arts - Missouri - member World Head of Family Sokeship Council

PROFESSOR GARY DILL - SDS Systems International/ Jeet Kune Do - Oklahoma - member World Head of Family Sokeship Council 

SAMUEL BUOT SR. - Balintawak International - Arizona - nominated by Grandmaster Bobby Taboada, member World Head of Family Sokeship Council


SILVER LIFE ACHIEVEMENT (over 30 years in the martial arts)

From Austria - DR. HERBERT BRUNORO 

GRANDMASTER STEVEN MALANOSKI - Goju Jitsu Kai - member World Head of Family Sokeship Council 

From Tennessee - CHRIS SPRUIELL - Isshinryu 

Nominated by World Head of Family Sokeship Council member,Grandmaster John Pellegrini - WAYNE SPENCER - Virginia; BILL DITTMAN - Georgia - Combat Hapkido

From Pennsylvania - MASTER JACK BUCKLEY

Nominated by Shihan Marty Manuel, member World Head of Family Sokeship Council - VERRONE ROMEOLETTI - Hung Gar Kung-Fu - Pennsylvania

TOM HARRIS JR. - Kempo/ Aiki Tora Ryu Aikido - New Jersey - nominated by Grandmaster Neal Hummerstone, member World Head of Family Sokeship Council


GRAND PATRIARCH'S AWARD
(Recognized "Father" of International system)

From Canada - GRANDMASTER SERGE BAUBIL - Hoshinkido Hapkido - member World Head of Family Sokeship Council 

GRANDMASTER JOHN PELLEGRINI - Combat Hapkido - member World Head of Family Sokeship Council

PATRIARCH'S AWARD
(Recognized "Father" of system)

PROFESSOR JOHN CASAREZ - Manabi-Masho Ju-Jitsu - Ohio - member World Head of Family Sokeship Council


SOKE RONALD BALAS - Taishindoh - Ohio - member World Head of Family Sokeship Council

KRATIOS GRANDMASTER VASILIOS KATSAITIS - Pix Lax - member World Head of Family Sokeship Council


OUTSTANDING LEADERSHIP AWARD (International)

Universal TaeKwonDo Brotherhood - PROFESSOR EUGENE HUMESKY, member World Head of Family Sokeship Council - Michigan

HANSHI PHIL LITTLE, member World Head of Family Sokeship Council - Long - Shimabaku Isshinryu - South Carolina 

SOKE JOSEPH RUIZ - Koto Su Ha Shito Ryu Karate - South Carolina - member World Head of Family Sokeship Council


OUTSTANDING LEADERSHIP AWARD (regional)

Nominated by Sensei Hans Ingebretsen - From England - SENSEI STEPHEN NICHOLLS - Danzan Ryu Jiu-Jitsu 

From Canada - nominated by Soke Daniel Verkerke - SHIHAN AUBREY MILLARD - Seicho Jitsu 

From Virginia - SENSEI ZURRIANE BENNETT - San Yama Bushi Ryu JuJutsu/ USA Goju 

BRANDON FISHER - Tai Shin Doh - Ohio, nominated by Tai Shin Doh
Grandmaster Ron Balas - member World Head of Family Sokeship Council

ALEXIS CARDONA - Modern Bujutsu/ Goju

DORIE MAYFIELD, BRIAN M. HENDRIX - Snow Tiger Kung-Fu - Tennessee - nominated by Sifu Sheridan Lupo

BILLIE BROWN - U.S. CHUAN FA - Georgia 

LAUREN FULLER - Virginia - nominated by Grandmaster George Lukacs

LINDA REIM - U.S.A. Goju/ Kickboxing - New Jersey

JOHN C. SPINKS - nominated by SOKE RON BALAS, member World Head of Family Sokeship Council 


INTERNATIONAL MASTER INSTRUCTOR OF THE YEAR

From Germany - SHIHAN JENS FRICKE - Shotokan/ Ty-Ga Karate - member Masters Division, World Head of Family Sokeship Council - Master Fricke could not be here tonight but accepting on his behalf is Grandmaster Vincent Marchetti, member World Head of Family Sokeship Council

From Washington - Internationally famous ARMOUR - MASTER BLADE SMITH, ED SCHEMPP - nominated by Grandmaster Bram Frank, member World Head of Family Sokeship Council

From Hawaii Master Gerry Scott Kajukenbo


MASTER INSTRUCTOR OF THE YEAR

From France - MASTER REMI MOLLET - Hapkido - Master Mollet could not be here tonight and accepting on his behalf is Grandmaster Serge Baubil, member World Head of Family Sokeship Council 

From Canada - KYOSHI JACQUES CHOUINARD - Karate Kai - nominated by GRANDMASTER SERGE BAUBIL, member World Head of Family Sokeship Council

SENSEI HANS INGEBRETSEN of the Kilhana Martial Arts Association - Danzan Ryu Jiu-Jitsu - California - nominated by Grandmaster Frank E. Sanchez - Founder World Head of Family Sokeship Council

MASTER GEORGE DENSON - member Masters Division, World Head of Family Sokeship Council - Kenpo - Florida

MASTER FLORIN SZONDI - Szondi Martial Arts & Fitness Institute 

MASTER ROBERT REDFEATHER - member Masters Division, World Head of Family Sokeship Council - Apache Knife - Arkansas 

From Georgia - nominated by Hanshi Lou Angel - MASTER MICKEY BROCK

DAVID COX - Florida 

SIFU SHERIDAN LUPO - Snow Tiger Kung-Fu/ San-Jitsu - Tennessee 

SHIHAN ENOCH PAUL - Isshinryu - South Carolina 

JOHN PAT JACKSON - Karate - nominated by Professor John Casarez, member World Head of Family Sokeship Council 

RANDY L. CORNELL - Balintawak International - South Carolina 

From New Jersey - MASTER MARTY MANUEL, member Masters Division World Head of Family Sokeship Council 

Nominated by Professor Gary Dill, member World Head of Family Sokeship Council - KEVIN McMILLIN - Bushido Kempo; DENNIS MAGEE - Aiki Jitsu - members Masters Division World Head of Family Sokeship Council

SHIHAN EARL STOKLEY - Shaolin Ryu Shina Nippon JuJitsu - North Carolina 

DR. MARK K. BAYNE - Kung-Fu/ Tai Chi Chuan - Maryland - member World Head of Family Sokeship Council 

SHIHAN DARLENE C. DEFOUR - New York - nominated by Sensei Zurriane A. Bennett

SHIHAN MARK D. WALKER - New Jersey - nominated by Grandmaster Robert H. Williams, member World Head of Family Sokeship Council

MASTER JASON LANDAAS - North Carolina - nominated by Grandmaster John Pellegrini 


MASTER JUAN OTERO - Goshin Ryu Karate - New Jersey

MASTER PETER FROHLOFF - TangSooDo - Germany


INTERNATIONAL INSTRUCTOR OF THE YEAR

From Canada - Tactical Instructor CSSD/ SC Modular Restraint & Control - STEVE SHINDE

NATIONAL INSTRUCTOR OF THE YEAR

From England - SENSEI TONY LESLIE, SENSEI MARK MURPHY - Ty-Ga Karate - nominated by Grandmaster Gary Wasneiwski, member World Head of Family Sokeship Council

RENSHI RICKEY COBB - Isshinryu - South Carolina

From North Carolina - SENSEI BEN BROOKS - Chinese Kenpo

NATIONAL INSTRUCTOR OF THE YEAR

SENSEI ANDREA DREIER - Senkido - Germany
SENSEI FRANK GREBENSTEIN Grebenstein - Kempo - Germany


REGIONAL INSTRUCTOR OF THE YEAR

From Germany - SENSEI PETER KLASK - Jiu-Jitsu 

From Canada - nominated by World Head of Family Sokeship Council member, Grandmaster Serge Baubil - JACQUES BRIEN & FARZIN SANAIAN - Hoshinkido Hapkido

From California - SENSEI DAVID PEREZ - Kajukenbo/ Kenpo/ San-Jitsu - nominated by Grandmaster Frank E. Sanchez, Founder World Head of Family Sokeship Council

SENSEI MICKEY METZ - Manabi-Masho Ju-Jitsu

Nominated by Dr. Richard Hackworth, member World Head of Family Sokeship Council -DARREN NORRIS

CHIEF INSTRUCTOR, MARY JOE - Circle System - Nebraska 

From New York - ZACARIS TACO - Balintawak International - Zacaris could not be here tonight and accepting on his behalf is Grandmaster Bobby Taboada, member World Head of Family Sokeship Council 

From Florida, nominated by Grandmaster Frank E. Sanchez, Founder World Head of Family Sokeship Council - SENSEI JIMMY RUTHERFORD - San-Jitsu

SENSEI DANIEL BRANKLINE - Washington - nominated by Grandmaster Robert H. Williams, member World Head of Family Sokeship Council

Nominated by World Head of Family Sokeship Council member, Grandmaster John Pellegrini - MARK GRIDLEY - Hapkido - Wisconsin

VICKI BROWN - TaeKwonDo/ Combat Hapkido - North Carolina

JACK MOORE - Snow Tiger Kung-Fu - Tennessee 

From Arizona - JEROLD S. SHAW JR. - Shaolin Kenpo 
Nominated by World Head of Family Sokeship Council member, Grandmaster Bram Frank - TIM O'ROURKE - Tactical Instructor CQC Firearms & Advanced Tactics - Florida 

JAY PACE - Tactical Instructor CQC Firearms, Advanced Tactics & Training, officer safety - Florida

Tactical Instructor CSSD/ SC Modular Tactical & Kinetic Knife - AMY CHITTENDEN 

Tactical Instructor CSSD/ SC Modular Firearms - GREG R. BEEMAN

Nominated by Master George Denson, member Masters Division - World Head of Family Sokeship Council - JEFFREY T. GREENE - Shaolin Ryu Shina Nippon JuJutsu - North Carolina 

CALVIN CHASE - Florida - nominated by Grandmaster Steve Malanoski, member World Head of Family Sokeship Council

Nominated by Dr. Mark Bayne, member WHFSC Masters Division - SIFU JIMMY GARRISON - Kung-Fu/ Tai Chi - Maryland

ROBERT HOWARD - Combat Hapkido - Minnesota

JOEY MACKIE - TaeKwonDo/ Hapkido - Texas 




CONTINUED EXCELLENCE IN THE MARTIAL ARTS BY AN INSTRUCTOR

Nominated by Dr. Ric Black, member World Head of Family Sokeship Council - MASTER JAMES N. PRICE - Bunbu Ichi Zendo Budo

Nominated by WHFSC Member, Shihan Marty Manuel - NATE MEADE - New Jersey

From Maryland - SIGUNG LOUIS GABRIELE - Kung-Fu/ Tai Chi


ADULT FEMALE COMPETITOR OF THE YEAR - REGIONAL

DIANE RICHMOND - Kung-Fu - Maryland 

MALE FORMS COMPETITOR OF THE YEAR

PETER KEKO - Isshinryu - Tennessee


MALE FIGHTER OF THE YEAR

Nominated by Grandmaster Frank E. Sanchez - Founder World Head of Family Sokeship Council - JON HAUPT - San-Jitsu - Florida

Nominated by Grandmaster Lou Angel - member World Head of Family Sokeship Council - ROBERT GANT - Tenshi Goju - Missouri 

SCOTT McKINSEY - Pennsylvania ; ALEXANDER HUNTER - New Jersey - nominated by Shihan Marty Manuel, member World Head of Family Sokeship Council 


FEMALE FORMS COMPETITOR OF THE YEAR

Nominated by Grandmaster Lou Angel, member World Head of Family Sokeship Council - BEVERLY J. SAMPSON - Oklahoma

Nominated by Simo Patrice Lim - BLYTHE TSINNIE - Hawaiian Kenpo - Arizona


FEMALE FIGHTER OF THE YEAR

JILL HERNANDEZ - Jeet Kune Do - New Mexico - nominated by Professor Gary Dill, member World Head of Family Sokeship Council


STYLE MAN OF THE YEAR

JASON ZAVODNY - Taishindo - Ohio - nominated by Grandmaster Ron Balas, member World Head of Family Sokeship Council

Isshinryu Man of the Year - MASTER KARL HOVEY - Virginia - nominated by Grandmaster Phil Little, member World Head of Family Sokeship Council

SEAN McLEAN - Karate-do - nominated by Professor John Casarez, member World Head of Family Sokeship Council 


TOURNAMENT PROMOTER OF THE YEAR - NATIONAL

SENSEI LARRY GRIFFIN - Koto Su Ha Shito Ryu Karate - Georgia


TOURNAMENT PROMOTER OF THE YEAR - REGIONAL

MASTER DENNIS JAMES - Ohio - nominated by Grandmaster Ron Balas, member World Head of Family Sokeship Council


OUTSTANDING CONTRIBUTION TO THE MARTIAL ARTS

BRYAN ADAMS - HAGANAH F.I.G.H.T. System - Texas

SIFU JOE HALL - Kung-Fu/ Tai Chi - Maryland

LAWRENCE KLARMAN - Atemi Ryu Karate - Florida

VALERIE McGILL - Circle System - Nebraska


BEST MARTIAL ARTS SCHOOL OF THE YEAR - REGIONAL

From Puerto Rico - WILLIAM SANCHEZ - Taekwondo/ Hapkido 

BILL DUTILL - Jeet Kune Do - member Masters Division World Head of Family Sokeship Council - New Jersey

JOE LANEY - Isshinryu Karate - Tennessee

Nominated by Professor John Casarez - EDDIE COX - Manabi-Masho Ju-Jitsu 

ALAN BAKER - U.S. Chuan Fa/ Zu E Shu - Georgia 


HUMANITARIAN AWARD

MARK PEAVEY - Manabi-Masho Ju-Jitsu


TOP MARTIAL ARTS VIDEO AWARD

Nominated by the WHFSC Council for the videos: "American Masters & Champions of the Martial Arts" & "Japanese/Okinawan Budo Masters of the Martial Arts" - from California, DON WARRENER - accepting on behalf of Mr. Warrener is Grandmaster Frank E. Sanchez, Founder World Head of Family Sokeship Council 

WRITER'S AWARD

HANSHI STEPHEN F. KAUFMAN, member World Head of Family Sokeship
Council - Book of Five Rings & Art of War - New York

DR. CARL FARINELLI - Oklahoma - nominated by Professor Gary Dill, member
World Head of Family Sokeship Council

BEST NEW AMERICAN MARTIAL ARTS PUBLICATION

BUDO INTERNATIONAL AMERICA MAGAZINE - Accepting on behalf of its' General Manager, MASTER MAURICE ELMALEM of New York who is in Spain is GRANDMASTER FRANK E. SANCHEZ, Founder of the World Head of Family Sokeship Council 


JUNIOR DIVISIONS


JUNIOR NATIONAL FORMS COMPETITOR OF THE YEAR

JOSEPH GARRISON - Kung-Fu - Maryland

Branden Newton - Isshinryu - South Carolina 


JUNIOR NATIONAL FIGHTER OF THE YEAR

Nominated by Grandmaster Phil Little, member World Head of Family Sokeship Council - KEVIN RIGDON, JONATHAN KYLE - Isshinryu - South Carolina

SHOWMANSHIP AWARD (demonstrations)

KYLE CASCIANI & CHRIS LEINEWEBER - Hawaiian Kenpo - Arizona - nominated by SiGung George Lim, member World Head of Family Sokeship Council


RECOGNITION AWARDS FOR STUDENTS
(Recognition for outstanding achievement - Not an induction award)


ASSOCIATE AWARD - OUTSTANDING INSTRUCTOR

NOMINATED BY GRANDMASTER FRANK E. SANCHEZ, Founder World Head of Family Sokeship Council - CHRIS MARQUEZ - San-Jitsu - Florida

NOMINATED BY GRANDMASTER NEAL HUMMERSONE, member World Head of Family Sokeship Council - JOYCE PALMER, DUANE PALMER, ALFRED NYMAN, MICHAEL DeSOUZA, TIM PEATMAN, STANLEY KASAVAGE - Aiki Tora Ryu Aikido - MARIO H. BRACY - Kempo - Florida

NOMINATED BY GRANDMASTER JOHN BYRNE, member World Head of Family Sokeship Council - Outstanding Senior Instructor, REGINA PETERSON - Circle System - Nebraska 

NOMINATED BY GRANDMASTER PHIL LITTLE, member World Head of Family Sokeship Council - PAUL J. TUCKER, JOHN D. ROSE, SUZANNE J. ROSE - Isshinryu Karate - Tennessee

NOMINATED BY SOKE JOSEPH R. RUIZ, member World Head of Family Sokeship Council - RAYMOND C. PORTER, TOM BASLER - Koto Su Ha Shito Ryu Karate - Georgia 

NOMINATED BY WHFSC MASTERS DIVISION MEMBER, DR. MARK BAYNE - MICHAEL C. BAYNE - Kung-fu - Maryland

NOMINATED BY MASTER WAYNE R. SPENCER - LANCE T. MORGAN, SUSAN M. MORGAN - TaeKwonDo - Virginia 

ASSOCIATE AWARD - OUTSTANDING ASSISTANT INSTRUCTOR

NOMINATED BY GRANDMASTER FRANK E. SANCHEZ, Founder World Head of Family Sokeship Council - JOSE RODRIGUEZ, NATE HARTLEY, EVAN TAYLOR - San-Jitsu - Florida

NOMINATED BY GRANDMASTER JOHN BYRNE, member World Head of Family Sokeship Council - JORDAN JACOBS, BRENT KRAAY, JOELINE BARATTA - Circle System - Nebraska

NOMINATED BY GRANDMASTER NEAL HUMMERSTONE, member World Head of Family Sokeship Council - TOM HARRIS SR. - Aiki Tora Ryu Aikido - Florida

NOMINATED BY GRANDMASTER BOBBY TABOADA, member World Head of Family Sokeship Council - ROBERT W. KLAMPFER- Balintawak International - North Carolina

NOMINATED BY PROFESSOR JOHN CASAREZ, member World Head of Family Sokeship Council - CHRIS JOHNSON - Manabi-Masho Ju-Jitsu - Ohio

NOMINATED BY GRANDMASTER DAVE SHELTON, member World Head of Family Sokeship Council - LISA SHELTON - Shorin Ryu Matsumura Sokendo - Alabama


ASSOCIATE AWARD - CLASS CONTRIBUTION

NOMINATED BY GRANDMASTER FRANK E. SANCHEZ, Founder World Head of Family Sokeship Council - KIMBERLY ERTEL - San-Jitsu - Florida 


ASSOCIATE AWARD - OUTSTANDING STUDENT

NOMINATED BY GRANDMASTER BOBBY TABOADA, member World Head of Family Sokeship Council - SHAWN E. HAYES, PAUL J. FALCON, STEPHEN A. MIRMAN, SCOTTIE A. HARTSELL - North Carolina; THOMAS D. CRUXON -England - Balintawak International

NOMINATED BY GRANDMASTER JOE WILLIAMS, member World Head of Family Sokeship Council - CLAUDIA SOLER - Atemi Ryu Karate - Florida 

NOMINATED BY GRANDMASTER NEAL HUMMERSTONE, member World Head of Family Sokeship Council - PATRICK NYMAN, JARED ALLISON, WILLIE TRUSSELL - Aiki Tora Ryu Aikido - PATRICK STAFFORD - Iaido - Florida

NOMINATED BY PROFESSOR JOHN CASAREZ, member World Head of Family Sokeship Council - MELISSA McCOMAS - Manabi-Masho Ju-Jitsu

NOMINATED BY GRANDMASTER RIC BLACK, member World Head of Family Sokeship Council - MICHAEL VARVERIS - Bunbu - Ichi Zendo Budo / Bugei Remmei

NOMINATED BY MASTER GEORGE DENSON, member Masters Division, World Head of family Sokeship Council - RYAN EDWARDS, COURTNEY JONES, JOE HASSON, ANDREW NGO, JEREMY MONDAY, SAM ROOFENER, HILARY FUNDERBURK - North Carolina - Kenpo Karate 


ASSOCIATE AWARD - OUTSTANDING LOYALTY

NOMINATED BY GRANDMASTER FRANK E. SANCHEZ, Founder World Head of Family Sokeship Council - SENSEI ROBERT SCHMITT - San-Jitsu - North Carolina 

NOMINATED BY SOKE JOSEPH R. RUIZ, member World Head of Family Sokeship Council - BEE HUSKINS - Koto Su Ha Shito Ryu Karate - Georgia

NOMINATED BY GRANDMASTER BOBBY TABOADA, member World Head of Family Sokeship Council - SHARON INFANTE LOPARO - North Carolina; SANDRA M. GROSE - South Carolina - Balintawak International

NOMINATED BY GRANDMASTER DANA MILLER, member World Head of Family Sokeship Council - DANIEL J. MORIBALDI & BLAKE P. MOULARD - Chuan Fa

NOMINATED BY SIFU SHERIDAN LUPO - STEPHEN BROCK - Snow Tiger Kung-Fu - Tennessee 


ASSOCIATE AWARD - CONTRIBUTOR 
(may be non-martial artist or institution)

NOMINATED BY GRANDMASTER LOU ANGEL, member World Head of Family Sokeship Council - JANET GANT - Tenshi Goju - Missouri

NOMINATED BY SIMO PATRICE LIM - Hawaiian Kenpo - Outstanding Karate Mom - KAREN CASCIANI, JANA LEINEWEBER, LAURIE BARKLEY - Arizona

NOMINATED BY SIFU SHERIDAN LUPO - LINDA MOORE - Snow Tiger Kung-Fu - Tennessee

Special thanks to those who attended rescheduled program

(END)