Home
Mission Statement
Founder
Membership Roster
Application
Hall of Fame
Newsletter
Photo Gallery
Historical Media Documentation
Testimonials
Contact Us
Upcoming Events

WHFSC Hall of Fame Ceremony & Seminar Symposium


2007 WHFSC INTERNATIONAL 
HALL OF FAME AWARDS BANQUET
MAY 26th. 

DOUBLETREE HOTEL
ORLANDO, FLORIDA

 

Posthumous Legend Award

 The Legend Award has been given to such deceased greats & members of the World Head of Family Sokeship Council as Grandmasters Richard Kim & Peter Urban of Goju Ryu Karate, Grandmasters Don Nagle & Harold Long of Isshinryu & to living grandmasters such as Professor Wally of Small Circle Ju-Jitsu & others who have achieved great heights in the world of martial arts. Tonight we would like to honor a deceased grandmaster who was considered by many to be one of the great technicians of Jiu-Jitsu & one of our first American black heroes, the creator of Sanuces Ryu, the late great Moses Powell.

Tonight we are honored to not only induct Moses Powell into our International Hall of Fame with a posthumous legend award, but also to have him inducted with the Blessing of his Wife, Mrs. Gina Barnett Powell into the World Head of Family Sokeship Council as a posthumous member of our Council.It is our pleasure to present to you tonight, his Widow & our honored guest, Mrs. Gina Barnett Powell.

 

Living Legend Award 
(must be world renowned w/ media attention)

* From England - He is being awarded induction into this category for the worldwide attention he has been given for his kicking abilities. Considered by many to be the greatest kicker of current times Grandmaster Gary Wasniewski who is our representative in England could not be here because of his own function that he is having, but sends his love to all who are attending tonight. His award will be mailed to him after the banquet

Historical Figure Award

* This particular gentleman is truly one of the great pioneers of American Jiu-Jitsu & Judo & one of the first practitioners of Isshinryu in this country. He is also a member of the World Head of Family Sokeship Council We are proud to have him here tonight from North Carolina, Professor Ernie Cates

Pioneer (state art or innovation)

* From Switzerland - a high ranking black belt in many different styles, known throughout Europe for his martial arts abilities & a member of the World Head of Family Sokeship, Grandmaster Jurg Ziegler could not be here tonight due to seminar obligations & I will be accepting on his behalf.

National Leadership award

* From Russia - Leader of the world renowned Russian R.O.S.S. System & representative for our Council in Russia, General Alexander Retuinskih;

* From Malaysia - nominated by Dr. Steve Rajan - Dato Suhaimi Ibrahim, President of the Malaysian Martial Arts Grandmasters Council

Regional Leadership Award

* From Sri Lanka - Regional representative for Canada's Seichu Jutsu - Master Mahamed Iqbal - nominated by Grandmaster Dan Verkerke, member World Head of Family Sokeship Council;

* From Canada - Shihan Larry Myyra - Seicho Jutsu - nominated by Grandmaster Dan Verkerke, member World Head of Family Sokeship Council;

* Nominated by General Alexander Retuinskih, member World Head of Family Sokeship Council - U.S.A. Representative for the Russian R.O.S.S. System, Master Scott Fabel;

* Executive Director of the Year for Tactical programs - nominated by Grandmaster Bram Frank, member World Head of Family Sokeship Council - Sharron Walters;

* Nominated by Grandmaster Phil Little, member World Head of Family Sokeship Council - Ricky Cobb - Isshinryu;

* Nominated by Dr. Mark Bayne, member World Head of Family Sokeship Council Masters Division - Sifu Joe Hall - Kung Fu;

* Nominated by Ama Guro Raffy Pambuan, member World Head of Family Sokeship Council - Shihan John Kovacs - Florida;

* Nominated by Grandmaster Marty Manuel, member World Head of Family Sokeship Council - Alexander Hunter - Modern Bujutsu;

Founder's Award (new style recognition)

* From Russia - member of the World Head of Family Sokeship Council - Grandmaster German Popov;

* From Malaysia - Founder of Borneo Open International University with a degree program in martial arts - Dr. Steve Rajan;

* From Malaysia - Grandmaster Ruzaidi Bin Abad Rahman - Founder Betakos Universal Defense System - nominated by Dr. Steve Rajan;

* Nominated by Professor Ernie Cates, member World Head of Family Sokeship Council - Grandmaster Mark J. Colangelo - Go Jiu Bujitsu;

* Nominated by Grandmaster Dave Shelton, member World Head of Family Sokeship Council - Shihan Carl Stringfellow - Founder Mushakai Shito Ryu;

Continued Excellence as a Grandmaster Award

* From Malaysia - member of the Malaysian Grandmasters Council & the World Head of Family Sokeship Council, Grandmaster Zahalan Man;

* From Germany - The Founder of Ki Jutsu - Grandmaster Hanns von Rolbeck, member World Head of Family Sokeship Council;

* From India - Founder of Binu Ryu Karate - Grandmaster S. Srinivasan - Grandmaster Srinivasan was expecting to be here tonight but because of the untimely death of his only Brother, he had to cancel his arrangements - we ask you to say a special prayer for him tonight;

* Nominated by Grandmaster Frank E. Sanchez, Founder World Head of Family Sokeship Council - Maestro Sri Dinesh;

* From Afghanistan where he is currently doing security work & teaching our troops - Grandmaster Leon Wright could not be here tonight & accepting his award in his behalf is Grandmaster Frank E. Sanchez, Founder World Head of Family Sokeship Council;

* From Canada, Communications Manager for the WHFSC, Grandmaster Daniel Verkerke - Founder Seicho Jutsu;

* From Canada - Founder of Hoshinkido Hapkido - Grandmaster Serge Baubil, member World Head of Family Sokeship Council;

* Dai Soke Foster MacLeod - Director Police Martial Arts Association - Canada - member World Head of Family Sokeship Council;

* From Florida - Grandmaster Carl Stone - Founder of Kyu Shin Ryu & Grandmaster Greg Lee - Korean martial arts - members World Head of Family Sokeship Council,

* From Oklahoma - Founder & Head of SDS Jeet Kune Do - Professor Gary Dill - member World Head of Family Sokeship Council;

* From South Carolina - Inheritor of Shimabuku - Long Isshinryu - Grandmaster Phil Little, member World Head of Family Sokeship Council;

* From Alabama - Founder of the International Matsumura Seito Society - Grandmaster Dave Shelton, member World Head of Family Sokeship Council;

* From Pennsylvania - Menkyo Hanshi Nimr Hassan - Head of Koga Ha Kosho Shorei Ryu Kempo - member World Head of Family Sokeship Council;

* Hanshi John Ruberto - Jiutien Zhidoa;

* Hanshi Robert Kucera - TaeKwonDo - nominated by Grandmaster Dave Shelton, member World Head of Family Sokeship Council;

* From Nebraska - Founder of the 5 Circle System - Grandmaster John Byrne, member World Head of Family Sokeship Council;

* From Massachussetts - Grandmaster Kalaii Griffin - Founder G Kwon Ming Wa - member World Head of Family Sokeship Council - Grandmaster Griffin could not be here tonight & accepting on his behalf is his student, Sifu Chris Newbury;

* From Florida - Grandmaster Joe Williams - Founder Atemi Ryu & Grandmaster Bram Frank - Founder CSSD - members World Head of Family Sokeship Council;

* From Michigan - 9th dan in TaeKwonDo & Founder/ Director of the TaeKwonDo Brotherhood & Ukranian TaekwonDo Associations - Professor Eugene Humesky, member World Head of Family Sokeship Council;

* From Florida - Hanshi Bill Wendell, member World Head of Family Sokeship Council;

* From Ohio - Grandmaster Ronald Balas - Tai Shin Doh - member World Head of Family Sokeship Council;

* From New Jersey - 10th dan Founder of Michi Budo Ryu & Director of the Police Tactics Instructors of America - Grandmaster Vincent Marchetti - member World Head of Family Sokeship Council;

* From New Jersey - Grandmaster Marty Manuel, member World Head of Family Sokeship Council;

* From Pennsylvania - Dr. Dan McEaddy - Founder Angelic Nin-Jutsu - member World Head of Family Sokeship Council;


International Grandmaster Award

* From the Philippines - Founder of Vasquez Arnis & Senior Master of Modern Arnis - Grandmaster Cristino Vasquez, member World Head of Family Sokeship Council


Grandmaster of the Year

* From Malaysia - Grandmaster Jingga - Founder of the Jingga Defense System - Grandmaster Jingga could not be here tonight but accepting in his behalf is Professor Steve Rajan;

* From Canada - Grandmaster Daniel Levac
* From New Jersey - Grandmaster Carl Pluchino, member World Head of Family Sokeship Council;

* Grandmaster Dennis Janes - Kajukenpo - Ohio - nominated by Grandmaster Ron Balas, member World Head of Family Sokeship Council;


Grandmaster Instructor of the Year


* Grandmaster Marty Ferrick, member World Head of Family Sokeship Council;

* Grandmaster Gary Pointer - Hapkido, member World Head of Family Sokeship Council;


Platinum Life Achievement
 (over 50 yrs in the martial arts)

* Grandmaster John Casarez - Manabi Mashi Ryu Ju-Jitsu, member World Head of Family Sokeship Council


Silver Life Achievement
 (over 30 yrs in the martial arts)

* Dr. Alfred W. Garbutt - Kung Fu - CA. - nominated by Dr. Mark Bayne, member Masters Division World Head of Family Sokeship Council

* Fred M. Parks - FL. - nominated by Grandmaster Greg Lee, member World Head of Family Sokeship Council;

Council's Master Award

* Master Tim Ochs - Tai Shin Doh - nominated by Grandmaster Ron Balas, member World Head of Family Sokeship Council;

Continued Excellence as a Master Award

* Dr. Mark K. Bayne - Chinese martial arts - member World Head of Family Sokeship Council Masters Division;

Master Instructor of the Year

* From Germany - Thomas Lehmann - Modular knife - Gunting - nominated by Grandmaster Bram Frank, member World Head of Family Sokeship Council;

* From Germany - nominated by Grandmaster Hanns von Rolbeck, member World Head of Family Sokeship Council - Master Jurgen Theurer - Ki Jutsu - member World Head of Family Sokeship Council Masters Division;

* From Canada - Senior Instructor - tactical firearms - Steve Shinde - nominated by Grandmaster Bram Frank, member World Head of Family Sokeship Council - Master Shinde could not be here tonight & accepting for him is Grandmaster Bram Frank;

* From Puerto Rico - Shihan Enrique Adames - nominated by Sensei J.C. Caban;

* Nominated by Grandmaster John Prevatt - Master Zico Cheng - American TaeKwonDo

* Master Lee Peacock - mixed martial arts - Arjarn Nick Hewitson - Muay Thai nominated by Grandmaster Frank E. Sanchez, Founder World Head of Family Sokeship Council;


* From New York - nominated by Grandmaster Serge Baubil, member World Head of Family Sokeship Council - Master George Somersall - Hoshinkido Hapkido

* Nominated by Professor John Casarez, member World Head of Family Sokeship Council - Mark Murdock - Manabi Masho Ryu Ju-Jitsu;

* Master Darby Ware - Sanuces Ryu; Master Nato Gomez - self defense - nominated by Grandmaster Gary Pointer, member World Head of Family Sokeship Council;

* Nominated by Grandmaster Phil Little, member World Head of Family Sokeship Council: Doug Harvey - Isshinryu; Chris Spruiell - Isshinryu/ Isshin-Jitsu

* Master David Washington - Karate/ TKD/ police tactics - nominated by Grandmaster Gary Pointer, member World Head of Family Sokeship Council;

* Nominated by Grandmaster Nimr Hassan, member World Head of Family Sokeship Council - Pedro J. Bennett Jr. - Venn Kempo Jujitsu

* Ginger Dunn - Mizu Ryu Ju Jitsu - nominated by Grandmaster Marty Ferrick, member World Head of Family Sokeship Council;

* Nominated by Grandmaster Marty Manuel - Eric King - Tang Soo Do;

* Shihan Dai Brian Neal - Nintai Do Matsumura; Shihan Terrell ?Butch? Lambert - Ji Kai Shito Ryu - nominated by Grandmaster Dave Shelton, member World Head of Family Sokeship Council;

* Master Ira D. Jones Jr. - Goju - nominated by Dr. Lou Angel, member World Head of Family Sokeship Council;

* Senior Instructor of the Year - Edessa Ramos - Modular knife - Gunting - nominated by Grandmaster Bram Frank, member World Head of Family Sokeship Council;

* Master Michael Rash - Karazenkenpo Go Shinjutsu - CA. - nominated by Dr. Lou Angel;

* Nominated by Grandmaster Marty Manuel, member World Head of Family Sokeship Council - Master Nate Meade - USA Goju;

* Master Kennith Martin - Hapkido - nominated by Grandmaster Gary Pointer, member World Head of Family Sokeship Council;

National Instructor of the Year

* Nominated by Professor John Chambers, member World Head of Family Sokeship Council - Professor Larry Beard - Director of the U.S. Martial Arts Association;

* Nominated by Professor John Chambers - Patricia D. Clemons-Hill - Female instructor of the year;

* John Pat Jackson - Manabi Masho Ryu Ju-Jitsu - nominated by Professor John Casarez, member World Head of Family Sokeship Council;

* Nominated by Menkyo Hanshi Nimr Hassan, member World Head of Family Sokeship Council - Menkyo Renshi Terry A. Lee - Koga Ha Kosho Shorei Ryu Kempo;

* Shifu Darryl Player - nominated by Master Samuel Scott, member Masters Division World Head of Family Sokeship Council;


Regional Instructor of the Year

* From Slovenia - nominated by Grandmaster Bram Frank, member World Head of Family Sokeship Council - Borut Kincl - Modular tactical-military CQC Ryukyu Kempo & CSSDS/ SC;

* From Germany - nominated by Grandmaster Bram Frank, member World Head of Family Sokeship Council - Aiste Lehmann - Modular Knife - Gunting;

* From Canada - nominated by Grandmaster Foster McLeod, member World Head of Family Sokeship Council - Pat Ward - Police martial arts;

* From Canada - Denis Cormier - Kam Lung Kempo Karate - nominated by Grandmaster Foster McLeod, member World Head of Family Sokeship Council;

* Nominated by Grandmaster Frank E. Sanchez, Founder World Head of Family Sokeship Council - Sensei Jimmy Rutherford & Sensei Chris Marquez - San-Jitsu - FL. - Sensei Phillip Spears - Texas;

* From Florida - Sal Viglione - nominated by Grandmaster Greg Lee, member World Head of Family Sokeship Council;

* From Mississippi - Sensei Mark Kelley - nominated by Grandmaster Dave Shelton, member World Head of Family Sokeship Council;

* From South Carolina - Rickey Cobb & Bob Jenkins - Isshinryu -nominated by Grandmaster Phil Little, member World Head of Family Sokeship Council;

* From South Carolina - Black Belt Weapons Instructor of the Year - Paul Tucker & Black Belt ground fighter of the year - Matt Adams - nominated by Grandmaster Phil Little, member World Head of Family Sokeship Council;

* Nominated by Sensei J.C. Caban - Renshi Osvaldo Vilomar - Okinawan Goju Ryu Karate Do;

* From South Carolina - Steve Lewis, April Merritt & Meredith Cummings - Isshinryu - nominated by Grandmaster Phil Little, member World Head of Family Sokeship Council;

* Renshi Israel Perez - Forms instructor of the year - nominated by Sensei J.C. Caban;

* Dawn Webb - Manabi Masho Ryu Ju-Jitsu - nominated by Professor John Casarez;

* Ryan Edwards - Kenpo - nominated by Master George Denson, member Masters Division World Head of Family Sokeship Council;

* Nominated by Grandmaster Bram Frank, member World Head of Family Sokeship Council - Laura Gaumond, Lisa Urbat & Robert Belote - Modular knife - Gunting

* Nominated by Grandmaster Bram Frank - Dr. Louis Krudo - Instructor/ designer modular knife Snag;

* Guro chuck Brown - nominated by Master Samuel Scott, member Masters Division World Head of Family Sokeship Council;

* Nominated by Menkyo Hanshi Nimr Hassan, member World Head of Family Sokeship Council - Menkyo Sensei George Battle - Koga Ha Kosho Shorei Ryu Kempo;

* Juan Adames - Close Quarters Combat - nominated by Sensei J.C. Caban;

* Nominated by Dr. Lou Angel - Sensei Angela L. Jones - Goju - CA.

* Sensei Jason Zavodny - Tai Shin Doh - OH. nominated by Grandmaster Ron Balas, member World Head of Family Sokeship Council;

* Nominated by Grandmaster Bram Frank, member World Head of Family Sokeship Council - Sam Rosenberg - tactical CQC

Police Tactics Instructor of the Year Award

* From Canada - nominated by Grandmaster Vincent Marchetti, member World Head of Family Sokeship Council - Steve Shinde - Steve could not be here tonight & accepting on his behalf is Grandmaster Bram Frank;

* Nominated by Grandmaster Vincent Marchetti - Douglas Worthen Sr., Alfred W. Wyman Jr., Hector G. Fuentes, Roberto Bruguera, Daniel Ruocco & Willie Trussell;

National Achievement

* Sensei Linda Reim - USA Goju/ Arnis - nominated by Grandmaster Marty Manuel;

* Sensei Evan Drew - TaeKwonDo - nominated by Sensei J.C. Caban;

Male Fighter of the Year

* Scott McKinsey - American Goju - nominated by Grandmaster Marty Manuel, member World Head of Family Sokeship Council;

* Joey Snyder - Army Ranger retired & Dwight Shults - Isshinryu - nominated by Grandmaster Phil Little, member World Head of Family Sokeship Council'

Female Forms Competitor of the Year
Female Fighter of the Year

* Karate - Crystal Metz - OH. - nominated by Professor John Casarez


Style Man of the Year

* From Canada - Kapley Judge - Seichu Jutsu - nominated by Grandmaster Daniel Verkerke, member World Head of Family Sokeship Council;

* John Rowe - karate & Mickey Metz - self defense - nominated by Professor John Casarez, member World Head of Family Sokeship Council;

* Goju Karate - Sensei Alexis Cardona - New Jersey - nominated by Grandmaster Marty Manuel, member World Head of Family Sokeship Council;


Style Woman of the Year

* Sifu Diane Richmond - Kung Fu - Maryland - nominated by Dr. Mark Bayne, member Masters Division World Head of Family Sokeship Council;

* Sensei Brandy K. Caban - Okinawan Karate Do;

Tournament Promoter of the Year - National

* Joe Laney - Grandmaster Harold Long Memorial Tournament - Isshinryu - nominated by Grandmaster Phil Little, member World Head of Family Sokeship Council

Outstanding Contribution to the Martial Arts

* From Florida - Kratios Grandmaster Vasilios Katsaitis, member World Head of Family Sokeship Council - Pyx Lax Pankration/ The Karate Voice News;

* Jay Hocutt - Isshinryu - nominated by Grandmaster Phil Little, member World Head of Family Sokeship Council;

* Fred Spears - nominated by Grandmaster Vincent Marchetti, member World Head of Family Sokeship Council;

* Nominated by Grandmaster Kalaii Griffin, member World Head of Family Sokeship Council - Sifu Chris Newbury - Kajukenpo;

* Mark Caravaglio - Seikei Ryu Jiu-Jitsu & Karate - nominated by Grandmaster Carl Pluchino


Organization of the Year

* Ed Gaska - Florida League of Martial Arts, Inc. - nominated by Sensei J.C. Caban

Best Martial Arts School of the Year - National

* Grandmaster Albert C. Mady - Isshinryu Chikara Dojo - Canada;

* Grandmaster John Prevatt - American TaeKwonDo - American martial arts school of the year - nominated by Grandmaster Carl Stone, member World Head of Family Sokeship Council;

* Master Tim McCahan - American martial arts school of the year - nominated by Grandmaster Carl Stone, member World Head of Family Sokeship Council;

* Petchyindee/ Para (SFSG) Muay Thai

Best Martial Arts School of the Year - Regional

* Ben Brooks - North Carolina - nominated by Master George Denson, member Masters Division, World Head of Family Sokeship Council

Most Innovative Training Program

* Michael Petrella - nominated by Grandmaster Daniel Verkerke, member World Head of Family Sokeship Council

Most Innovative Weapon

* From Germany - most innovative knife - Dirk & Christine Linnemeyer - Gunting- Lapu Lapu Corto Series - Cherusker Messer - nominated by Grandmaster Bram Frank, member World Head of Family Sokeship Council - The Linnemeyers could not be here tonight & accepting on their behalf is Grandmaster Bram Frank;

* Greg Beeman - most innovative firearm - the Hawk-Bill - nominated by Grandmaster Bram Frank, member World Head of Family Sokeship Council;

* Grandmaster Raffy Pambuan, member World Head of Family Sokeship Council - most innovative self-defense tool - PAL;

Best Selling Martial Arts Author

* Best selling martial arts Author/ Historian - Grandmaster Don Warrener, member World Head of Family Sokeship Council

JUNIOR DIVISIONS FOR THE YEAR

Youth Program of the Year Award

* Charles Chobot - National Youth Director - Circle of Masters - nominated by Grandmaster Dan McEaddy, member World Head of Family Sokeship Council;

Junior National Forms Competitor of the Year

* From Canada - Kaitlyn Brown - nominated by Grandmaster Albert Mady;

STUDENT RECOGNITION AWARDS
(Recognition - Not an induction award)

Associate Award - Outstanding Assistant Instructor

* San-Jitsu under Grandmaster Frank E. Sanchez, Founder of the World Head of Family Sokeship Council - Nathaniel Hart - FL.;

* Nominated by Grandmaster Phil Little, member World Head of Family Sokeship Council - William Scott Jones - Isshinryu - South Carolina;

* Nominated by Grandmaster Marty Manuel, member World Head of Family Sokeship Council - Arelis Matos-Cardona - Goju - New Jersey;

* Melissa Mc Comas & Terry Stamper - Manabi Masho Ryu Ju-Jitsu - OH. - nominated by Professor John Casarez, member World Head of Family Sokeship Council

Associate Award - Outstanding Student

* Nominated by Grandmaster Frank E. Sanchez, Founder World Head of Family Sokeship Council - Aryn Vastola - San-Jitsu - accepting in behalf of Aryn who could not be here tonight because of military obligations is Sensei Chris Marquez;

* Nominated by Master George Denson, member Masters Division World Head of Family Sokeship Council - Kian Mosrie - Kenpo;

* Nominated by Master Mark Bayne, member Masters Division World Head of family Sokeship Council - Michael V. Valencia - Kung Fu;


Associate Award - Outstanding Loyalty

* San-Jitsu under Grandmaster Frank E. Sanchez, Founder of the World Head of Family Sokeship Council - Michael Pinkney & Christopher Mason - Florida

Associate Award - Contributor
(Can be non-martial artist/ institution, etc.)

* Nominated by General Alexander Retuinskih, member World Head of Family Sokeship Council - from Russia - Zurab Beriya - R.O.S.S. System