WHFSC Hall of Fame Ceremony & Seminar Symposium
WHFSC 20TH ANNIVERSARY AWARDS BANQUET
June 2, 2012 - Doubletree Hilton Hotel
6:30pm
INVOCATION: Marine Corps League Chaplain Cherokee Detachment 1011 - North Carolina, Robert Schmitt Temple Ice Sculpture by Ama Guro Rafino Pambuan - 20th Anniversary Cake
SALUTE TO THE FLAG: Military in dress uniform called to front of stage to salute flag as GM Sanchez sings "God Bless the U.S.A."
READING OF PROCLAMATION FROM THE HONORABLE, BUDDY DYER, MAYOR OF ORLANDO: Shihan Chris Marquez
INTRODUCTION & AWARDING OF SEMINAR LEADERS: Sensei Matthew Sanchez
EMCEE: Sensei Matthew Sanchez
ENTERTAINMENT: GM Sri Dinesh & family: Lighting Candles of Freedom (with GM Sanchez)/ martial arts dance/ passing out of sacred scarves Ama Guro Rafino Pambuan & troupe - Bull whip demonstration
AWARDS SHOW
(NOTE: Names in red indicate individuals who were unable to attend function)
WHFSC PLATINUM ANNIVERSARY GRANDMASTER MEMBER AWARD
(acknowledging grandmasters who are members of the 20 year old World Head of Family Sokeship Council)
- GM Juerg Ziegler - Switzerland
- GM Nick Donato - Kwon Bop Do - Australia
- Soke Tero Laaksonen - European Kyusho Jutsu - Finland
- From England - GM Gary "Thunderkick" Wasniewski - Ty Ga Karate
- From Germany - GM Hanns von Rolbeck - Ki Jutsu
- Soke Chaka Zulu - Zujitsu - U.S. Virgin Islands
- From Canada - GM Daniel Verkerke - Seicho Jutsu
- Soke J. Eduardo Castro - Uruguay
- GM Jedan Figueroa - JuJitsu Jedan Ryu - Puerto Rico
- GM Jim Arvanitis - Father of Modern Pankration
- GM Joe Williams - Atemi Ryu Karate - FL.
- GM Bram Frank - CSSD Systems - FL.
- GM Chris Spruiell - Isshin-JuJitsu
- GM Neal Hummerstone - Aiki Tora Ryu
- GM William T. Wendell
- Prof. Tony Maynard - American Combat JuJitsu
- Soke Marty Ferrick
- Soke Ron Balas
- GM Carl Pluchino
- GM Nimr Hassan - Koga Ha Kosho Shorei Ryu Kempo - PA.
- GM Dave Shelton
- GM Glenn C. Wilson
- Prof. Eugene Humesky
- GM Phil Little
- GM Mark Shuey - Cane Masters - NV.
- GM Mark Colangelo - CA.
- Gat Puno Abundio Baet
- GM John Byrne - 5 Circle System - NE.
- GM David M. Grago
- GM Gary Pointer
- Dr Gary S. Torres
- Suro Jason Inay - Inayan Escrima
- GM Santiago Armstrong
- GM Moti Horenstein - World Extreme Hisardut
WHFSC PLATINUM ANNIVERSARY MASTER MEMBER AWARD
- From Germany - Master Jurgen Theurer - Ki Jutsu
- Master Chris Marquez, Master Jimmy Rutherford - San-Jitsu - FL.
- Master Quoc Tran - N.J.
- Dr. Mark Bayne
- Master Frank Ehnle
- Master Phil Peplinski
HISTORICAL FIGURE AWARD
- Hanshi Tom Hunnicutt - Tori Station Karate Dojo - Okinawa - Shorin Ryu
- " member World Head of Family Sokeship Council
- Posthumous induction - Kyoshi Vicente Cruz Aguilar - Matsumura Orthodox Karate, Tori Station Karate Dojo to be accepted by Hanshi Tom
- Hunnicutt - member World Head of Family Sokeship Council
LIVING LEGEND AWARD
- From Russia - General Alexander Retyunskikh - R.O.S.S. System - member World Head of Family Sokeship Council
- From Hawaii - GM Dechi Emperado - Kajukenbo - member World Head of
- Family Sokeship Council
- From Israel - the inheritor of Krav Maga - GM Haim Zut - member World
- Head of Family Sokeship Council
- Col. John Alexander - military special operations forces/ martial arts legend
- award
- Dr. H.G. "Robby" Robinson - Legend Founder Award - Armed Services
- Judo & JuJitsu Academy/ NASA
- SGM Tony Lasit - Legend Founder Award - U.S. Kajukenbo Association -
- SGM Lasit not be here tonight but accepting on his behalf is Dr.
- Robby Robinson
- Prof. Ernie Cates - Neko Ryu JuJitsu - member World Head of Family
- Sokeship Council
COUNCIL'S INTERNATIONAL JEET KUNE DO AWARD
- Master Jill Hernandez - SDS Jeet Kune Do
RISING STAR AWARD
- TaeKwonDo - Master Dai Colom
- TaeKwonDo - Master Lenell Black
- TaeKwonDo - Master Kevin Simmons
PIONEER AWARD
- Larry Corrales - TX.
- Jeffrey Hall
FOUNDER'S AWARD
- GM Doug Cobb - Gendai Bu Jitsu
- Progressive Arnis - GM Chad Bailey
- GM John Kovacs - Yishendo Escrima JuJitsu - NY.
GRANDMASTER OF THE YEAR
- From India - Grandmaster Spiritual Ambassador of Martial Arts - GM Sri Dinesh
- GM David Johnson -Seieido
- GM Randall Lee Lucas - Baraka Kempo / Koga Ha Kosho Shorei Ryu Kempo - PA.
GRANDMASTER INSTRUCTOR OF THE YEAR
- From Israel - Past Master Meni Mehabad - Krav Maga Haim Zut
- Grandmaster Tactical Instructor Award - American Cane System - GM Joe Robaina
- GM Jimmy Tacosa - Tacosa Escrima - member World Head of Family Sokeship Council
- GM Jay Blanton - Mang Ho Ju-Jitsu
PLATINUM LIFE ACHIEVEMENT (OVER 50 YRS IN THE MARTIAL ARTS)
- GM Vincent Marchetti - Michi Budo Ryu - member World Head of Family Sokeship Council - NJ.
- Prof. Gary Dill - SDS Jeet Kune Do - member World Head of Family Sokeship Council - OK. Family Sokeship Council - OH.
GOLDEN LIFE ACHIEVEMENT (OVER 40 YRS IN THE MARTIAL ARTS)
- From Austria - Herbert Brunoro
- Kyoshi Manuel Bernitez - U.S. Virgin Islands
- Rory Calhoun - Zujitsu - NY.
- Catherine L. Best - Isshinryu
- Hector Rodriguez
- GM Clarence Murray - member World Head of Family Sokeship Council
- GM D'Artagnan Para
SILVER LIFE ACHIEVEMENT (OVER 30 YRS IN THE MARTIAL ARTS)
- From Puerto Rico - Kyoshi Raymond Correa
- Zosia Gorbaty, Douglas Walker, Ray Kaniatyn, Sanford S. Stevens - Zujitsu - NY.
- GM James Dye
- Marcos L. Ramos - karate/ JuJitsu Jedan Ryu
- GM Dan Medina - member World Head of Family Sokeship Council
- Sky Leonard - Zujitsu - TX.
- Master Jimmy Nash - MS.
- GM Robert L. Lyles
- Dominic Spalto
- Robert M. Jenkins - Isshinryu
- Master Alfredo Torella
- Ken Roberts
- Terry Pointer -AVM Self Defense
- Mark Shuey Jr. - Cane Masters
- GM Vincent Calloway, GM Calvin Campbell - both Grandmasters Calloway & Campbell could not be here tonite but accepting on their behalf is GM James Dye
OUTSTANDING LEADERSHIP AWARD
- Sensei Hans Ingebretsen - Kilohana Association - CA.
- Hanshi Wes Craft - President of AOOMKA Inc. - AR.
- Master Eric Shepherd - TaeKwonDo - MI.
- Sensei Renee J. Robinson - for her efforts in establishing military base schools of martial arts
- Joe Pung - Michi Budo Ryu - NJ.
- Adam Lawson - Zujitsu - TX.
- Visionary Award - Lt. Col. Adam Talkington - 5 Circle System - NE.
- Ambassador Award - Tai Shin Doh - Timothy Ochs
- William Forton II - Allied Tang Soo Do - AR.
- Craig Phinney - Zujitsu - TX.
- Jay Hocutt - Isshin-JuJitsu
- Melisa Horenstein - Outstanding Leadership - kids instruction - World Extreme Hisardut
- Joshua St. Ives - World Ambassador of Limalama
REGIONAL LEADERSHIP AWARD
- From St. Thomas Virgin Islands - John McCleverty Jr. - Zujitsu
- Ovidio Flores - Zujitsu - TX.
- Solitaire McAllister - Manabi Masho Jiu-Jitsu
COUNCIL'S MASTER AWARD
- Joe Snyder - Isshinryu
- Peter Keko - Isshinryu
- Mark Murdock, Adam Snipes - Manabi Masho Jui-Jitsu
OUTSTANDING LAW ENFORCEMENT MARTIAL (PARA MILITARY) ARTIST AWARD
- Mark Alexander
MASTER INSTRUCTOR OF THE YEAR
- From Israel - Krav Maga Master Expert for Terrorism - Chalacho Balai
- From Russia - Master Oleg Ribakov - Crushalo System
- From Israel - Moshi Garvri - Krav Maga Haim Zut
- From India - Master Sthanou Mitra - Goti Chi Self Defense
- From Italy - Advance Instructor Award - CQC Tactical Arnis & Modular Knife - Marco Bellani
- From Canada - Michael Patrella - Seichu Jutsu
- Thomas Lehman - Sr. Master Instructor Award - CQC Tactical Firearms & Modular Knife - Thomas could not be here tonight but accepting on his behalf is GM Bram Frank, member World Head of Family Sokeship Council
- Sonia M. Waring - Advance Tactical Instructor Award: CSSD Modular Combatives/ Firearms
- Joseph Schneeweiss - Advance Tactical Instructor Award - CQC Modular Blade Concepts
- Montaser Abu Nuwar - Kenpo
- Chief Master 8th Degree Instructor of the Year - Mary K. Joe - 5 Circle System - NE.
- Kevin Bergquist
- Roberto Bruquera, Eddie Quinones - Atemi Ryu Karate
- Jimmy Rutherford - San-Jitsu
- Daniel Pluchino
- Rich G. Wilson - Pai Lum Tao
- Ellen Shivers - Koga Ha Kosho Shorei Ryu Kempo - TX.
- Master Linda Reim
- Jerry White - self defense
- Isshin-Jitsu - Paul J. Tucker
- Mimi Elliott - self defense - Koga Ha Kosho Shorei Ryu Kempo - NJ.
- Zumar W. Reddick - Koga Ha Kosho Shorei Ryu Kempo - PA.
- Steve Milliet, Fred Hansard, Roger Rayburn - Ch'uang Chuan Pai - Wing Pai Federation
- Tony Jordan - Tay Son Nhan - Wing Pai Federation
- Alfred W. Nyman Jr. - International Survival Tactics
- Kenton Vanzandt - Zujitsu/ self defense - NY.
- Sam White
- Anthony Ciaramella - Zujitsu/ self defense
- Mark Caravaglio
- Robert Micai
- Brennan Quitano
- Darrell Gordon - Combat JuJitsu/ sport grappling
- David Scarano - self defense - Koga Ha Kosho Shorei Ryu Kempo -Canada
- Richard Irving - Zujitsu/ self-defense
- Greg Riddick - Koga Ha Kosho Shorei Ryu Kempo - PA.
INTERNATIONAL INSTRUCTOR OF THE YEAR
- From Italy - Orazio Conte - Jeet Kune Do
- Yoni Dahan - World Exteme Hisardut
NATIONAL INSTRUCTOR OF THE YEAR
- Shihan James B. Pikula - American Combat JuJitsu - Self Defense - Law Enforcement
- Cameron Towe - Kung Fu - TN.
- Terry A. Lee - self defense - Koga Ha Kosho Shorei Ryu Kempo - MO.
REGIONAL INSTRUCTOR OF THE YEAR
- Sensei Sharon L. Acevedo, Mytzi M. Gaston - JuJitsu Jedan Ryu
- Police Tactics Instructor Award - Isshinryu - Scott Jones
- Paul Pawela - Tactical Instructor - law enforcement & military
- Ryan Waring - Tactical Instructor : Modular Edged Tool & Impact Tool
- Jude Waring - Youngest Tactical Student: CQC Edged Tool & Impact Tool
- Malissa Behm - Female Isshin-JuJitsu Sensei Award
- Doug Hathaway - Isshin-JuJitsu
- Ron Spitzer - Isshin-JuJitsu
- Jason Hamilton - Isshin-JuJitsu
- Michael Rehagen - Isshin-JuJitsu Self Defense Instructor Award
- Phillip Spears - San-Jitsu - TX.
- Nathaniel Hart - San-Jitsu - FL.
- Bryan Lewis - Chinese Kung Fu
- Schadd Gray - 5 Circle System - NE.
- Randy Scarborough
- Outstanding After School Instructor Award - 5 Circle System - Lynn Lofshult
- Kevin Leon - Atemi Ryu Karate
- Magglio Castro - Tay Son Nhan - Wing Pai Federation
- Sifu Tony Bilotta
TACTICAL ARMORER BLADEMASTER/ KNIFE MAKER AWARD
- Jeff Crowner - Jeff could not be here tonite & accepting on his behalf is GM Bram Frank
WORLD'S OUTSTANDING ADULT MALE COMPETITOR OF THE YEAR
- Alfred Garbutt - Kung Fu
- Christen Spruiell -Isshin-JuJitsu
INTERNATIONAL FIGHTER AWARD
- From Ireland - Brazilian Jiu-Jitsu Champion - Josie Murray - Honorary Member of the World Head of Family Sokeship Council
FEMALE FIGHTER OF THE YEAR
- Sonie Lasker - Sonie is in the military & on military assignment - accepting for her is Dr. Robie Robinson
- Isshinryu - Chloe Morton
STYLE MAN OF THE YEAR
- Isshinryu - Master Bryan Kernels
- Matsumura Bushi Jutsu - Kenny Sutton - Kenny is not in attendance tonight & accepting on his behalf is Hanshi Wes Craft
- Mike Barefoot - Karate/ Manabi Masho Jiu-Jitsu
TOURNAMENT PROMOTER OF THE YEAR - INTERNATIONAL
- In recognition of outstanding karate tournament promotion in the 1960s - Kyoshi Vincent Flores
OUTSTANDING CONTRIBUTION TO THE MARTIAL ARTS
- From Malaysia - Dr. Steven Rajan
- Paul Hallman - WHFSC Webmaster
- Sensei Matthew Sanchez - San-Jitsu
- Billy Hart III - Atemi Ryu Karate
- Madeleine Bergquist, Robert A. Ware, Jennifer Tratz - Yamagawa Ryu Karate
- Alfred W. Nyman III
- Robin Taberna
- Outstanding Technology & Load Specialist Award - Vivian Grantham - 5 Circle System -NE.
- Communication Award - Brigit K. Talkington - 5 Circle System - NE.
- Kelly S. Shea - TaeKwonDo
- Chief of Operations/ Legal Counsel Woman Award - Valerie Retelsdorf - 5 Circle System - NE.
BEST MARTIAL ARTS SCHOOL OF THE YEAR - REGIONAL
- Sifu Tom Garman - Kung Fu
- Jeremy S. Turner - Kaibudo Shorin Ryu Dojo
HUMANITARIAN AWARD
- Brando Collins, Terry Smith - Manabi Masho Jiu-Jitsu
BEST EXECUTIVE OFFICER OF THE YEAR
- Sr. Master Jody Woodworth - 5 Circle System System
WEAPONS MAKER MILLENNIUM AWARD
- Merle K. McAlpin - Cane Masters
TOP MARTIAL ARTS VIDEO AWARD
- Hanshi John Peeler - Shorin Ryu Forms
- Shihan Scott Vaughn - Matsumura Bushi Jitsu, International Shorin Ryu C.L. Retelsdorf
JUNIOR REGIONAL FORMS COMPETITOR OF THE YEAR
- Mason Ware
JUNIOR REGIONAL FIGHTER OF THE YEAR
- Andres Vega
STUDENT RECOGNITION AWARDS
(Recognition - not an induction award)
Associate Award - Outstanding Instructor
- Dagan Beit Halachmi - Krav Maga Haim Zut - Israel
- Micah Ault/Tori Ault - Isshin-Jujitsu
- Mark Caravaglio Jr.
- Ed Litoborski/ Scott M. Steward/ Gregory P. Murdock - Isshin Ryu
- Rodrigo Roa - Tay Son Nhan - Wing Pai Federation
- Renzo Armando Moschini - Yamagawa Ryu Karate
- Jordan Jacobs - 5 Circle System
Associate Award - Outstanding Assistant Instructor
- Kolten Hathaway - Isshin-JuJitsu
- Omar Schwanzer - Yamagawa Ryu Karate
- Stacy Patterson - Tay Son Nhan - Wing Pai Federation
- Tim Brandt - Manabi Masho Jiu-Jitsu
Associate Award - Outstanding Student
- Harel Ben Shabat - Krav Maga Haim Zut - Israel
- Jill Marquez, LaTwan Holland, Barbara M. Whitt, Shea Dougherty - San-Jitsu - FL.
- Eric Grier - Chun Fa Kung Fu - GA.
- David C. Woerner - Matsumura Bushi Jitsu/ International Shorin Ryu
- Patrick O'Brien - Tai Chuan Fe Kung Fu - TN.
- Sensei Catt Duncan - Matsumura Bushi Jutsu - Catt could not be here tonite but accepting for her is Hanshi Wes Craft
- Stephen Gallagan, Tiffany Gallagen - Atemi Ryu Karate
- Gavin C. Rogers - Self Defense - Koga Ha Kosho Shorei ryu Kempo - PA.
- Terry Aldridge, Matt Fouch - Manabi Masho Jiu-Jitsu
Most Improved Student
- John Gallagan Jr. - Atemi Ryu Karate
Outstanding Dedication
- William R. Clansky, Sempai Noah Tratz, Adam Schwanzer - Yamagawa Ryu Karate
- Sensei Brian Nell - Pan Gai Noon/ Uechi Ryu Karate
Associate Award - Outstanding Loyalty
- Robert Schmitt - San-Jitsu - NC.
- Kramer Spears - Loyalty to the Martial Arts
- Andrew Gallagan - Atemi Ryu Karate
- Kaitlyn Luke - Manabi Masho Jui Jitsu
- Janie Gilbert - Matsumura Bushi Jitsu
- Mike Patterson - Cane Masters
- Shihan Joan Hunnicutt - Matsumura Bushi Jitsu/ International Shorin Ryu