Home
Mission Statement
Founder
Membership Roster
Application
Hall of Fame
Newsletter
Photo Gallery
Historical Media Documentation
Testimonials
Contact Us
Upcoming Events

WHFSC Hall of Fame Ceremony & Seminar Symposium


2008 WHFSC INTERNATIONAL 
HALL OF FAME AWARDS BANQUET
MAY 24th. 

CROWNE PLAZA HOTEL
SAN ANTONIO, TEXAS

 

WHFSC HISTORICAL LEGEND

 

         From Missouri - the gentleman credited with bringing pressure point fighting to America from Okinawa - Taika Seiyu Oyata - Ryukyu Kempo & Ryu Te - Missouri - member World Head of Family Sokeship Council

 

WHFSC HISTORICAL GRANDMASTER MEMBER

 

         From Russia - General Alexander Retuinskih - Russian ROSS System - member World Head of Family Sokeship Council

 

         From Malaysia - Grandmaster Zahalan Man - member World Head of Family Sokeship Council

 

         From Israel - Dr. Dennis Hanover - Dennis Survival JuJitsu - member World Head of Family Sokeship Council - Dr. Hanover could not be here tonight & accepting for him is Master Ran Steinberg

 

         From Uruguay - Grandmaster J. Eduardo Castro - member World Head of Family Sokeship Council

 

         From Switzerland - Grandmaster Jurg Ziegler - member World Head of Family Sokeship Council

 

         From Germany - Soke Hanns von Rolbeck & Dai Soke Jurgen Theurer - Ki jutsu - members World Head of Family Sokeship Council

 

         From the United Kingdom - Grandmaster Gary Wasniewski - Ty Ga Karate & Hanshi Alan S. thornton - members World Head of Family Sokeship Council

 

         From Canada - Grandmaster Daniel Verkerke - Seicho Jutsu & Grandmaster Serge Baubil  - Hoshinkido Hapkido - members World Head of Family Sokeship Council

 

         From the U.S. Virgin Islands - Grandmaster Chaka Zulu - Zujitsu - member World Head of Family Sokeship Council - Grandmaster Zulu could not be here tonight & accepting on his behalf is Professor W. Lee Goodridge

 

         Seibushi Steven Stark & Koubushi Bill Gossett - Ryukyu Kempo - Missouri - members World Head of Family Sokeship Council

 

?         Grandmaster Mark Shuey Sr. - American/ Universal Cane System - Nevada - member World Head of Family Sokeship Council

 

         Grandmaster David Grago - Texas - member World Head of Family Sokeship Council

 

         From Michigan - Professor Eugene Humesky - U.B.A. TaeKwonDo - member World Head of Family Sokeship Council

 

         Grandmaster Carl Pluchino - New Jersey - member World Head of Family Sokeship Council

 

         From Alabama - Dr. Larry Beard - Martial Arts U.S.A. - member World Head of Family Sokeship Council 

 

         Grandmaster George Nobles - American Sombo - Virginia - member World Head of Family Sokeship Council

 

         Hanshi Dan Tosh - California - member World Head of Family Sokeship Council

 

         From California - Grandmaster Max Pallen - Senkotiros -member World Head of Family Sokeship Council

 

         From Pennsylvania - Grandmaster Nimr Hassan, member World Head of Family Sokeship Council

 

         From California - Grandmaster Don Warrener - Goju Ryu Karate - member World Head of Family Sokeship Council

 

         Hanshi Ralph Viggiano -  Inheritor -Johnny Kuhl's Combat Karate - Connecticut - member World Head of Family Sokeship Council

 

         From Ohio - Grandmaster Ron Balas - Tai Shin Doh - member World Head of Family Sokeship Council

 

         Grandmaster Neal Hummerstone - Aiki Tora Ryu - Florida - member World Head of Family Sokeship Council

 

         From Florida - Founder of Pyx Lax & Publisher of the Karate Voice News,  Grandmaster Vasilios Katsaitis - member World Head of Family Sokeship Council

 

         From Florida - Ama Guro Rafino Pambuan - Pambuan Arnis - member World Head of Family Sokeship Council

 

         Hanshi Chris Spruiell - Isshin JuJitsu - Tennessee - member World Head of Family Sokeship Council

 

         Professor John Casarez -Manabi Masho Ju-Jitsu - Ohio - member World Head of Family Sokeship Council

 

         From Florida - Grandmaster Gary Pointer - Hapkido - member World Head of Family Sokeship Council

 

         From Florida - Grandmaster John Prevatt - American

         TaeKwonDo - member World Head of Family Sokeship       

          Council

 

WHFSC HISTORICAL MASTER MEMBER

 

         From Sri Lanka - Master Mohamed Iqbal - member Masters Division - WHFSC

 

         From Germany - Master Heinz Scheidereiter - TaeKwonDo - member Masters Division - WHFSC

 

RISING STAR IN MARTIAL ARTS AWARD

 

         From Israel - Master Ran Steinberg - Dennis Survival Ju-Jitsu - nominated by Grandmaster Dennis Hanover, member World Head of Family Sokeship Council

 

         From Tortola, British Virgin Islands - Sensei Abeana Baptiste; from Canada - Sensei Amber Murphy - Don Jitsu Ryu - nomimated by Professor Don Jacob, member World Head of Family Sokeship Council

 

HISTORICAL FIGURE AWARD

 

         Grandmaster Bram Frank - Father of Israeli Knife Combatives - honored as such in Israel & also by this Council

 

FOUNDER'S AWARD

 

         From Trinidad & Tobago - Professor Don Jacob - Don Jitsu Ryu, member World Head of Family Sokeship Council

 

         From Indonesia - Grandmaster Kiyai H.J. Muhammad Seman Al Banjari - nominated by Malaysian Grandmasters Association

 

         From Malaysia - Grandmaster Ismail Bin Idris - Universal Shiru Therapy System; & Grandmaster Jaafar Bin Zainuddin - Silat Jurus Makrifat - nominated by Malaysian Grandmasters Association

 

         From Georgia - Guro John Alan Baker - Huo Chuan Fa - nominated by Grandmaster Bram Frank, member World Head of Family Sokeship Council

 

         From Texas - John Bain - Samahan Ng Lima Katipunan -nominated by Ama Guro Raffy Pambuan, member World Head of Family Sokeship Council

 

PIONEER AWARD

 

 

INTERNATIONAL GRANDMASTER AWARD

 

 

 

 

 

GRANDMASTER OF THE YEAR

 

         Grandmaster Dan Anderson - Modern Arnis 80 - nominated by Grandmaster Bram Frank, member World Head of Family Sokeship Council  

 

         Grandmaster John Crudup - Song Do Kwan - New Jersey

 

GRANDMASTER INSTRUCTOR OF THE YEAR

 

         Grandmaster Rosalio Martinez - TaeKwonDo - Texas

 

         Grandmaster Lascelles McCarthy - Hapkido/ self-defense - Texas - nominated by Master Dean Goldade

 

GOLDEN LIFE ACHIEVEMENT (OVER 40 YRS)

 

         From Ireland - Grandmaster George Maughan - American Advanced Kenpo Karate & Martial Arts,  member World Head of Family Sokeship Council

 

         From Canada - Grandmaster Mounier Ghrawi - nominated by Grandmaster Serge Baubil, member WHFSC

 

         From Georgia - Gregory Glover - TaeKwonDo - nominated by Grandmaster Gary Pointer, member World Head of Family Sokeship Council

 

         From Texas - Professor W. Lee Goodridge - Zujitsu - Texas - nominated by Grandmaster Chaka Zulu, member World Head of Family Sokeship Council

 

SILVER LIFE ACHIEVEMENT (OVER 30 YRS)

 

         Shihan Anthony Thompson & Shihan Neal Hewitt  - Trinidad & Tobago; Shihan Johnny Madrid - U.S.A. - Don Jitsu Ryu - nominated by Professor Don Jacob, member World Head of Family Sokeship Council

 

         Master Tim Ochs & Grandmaster Dennis James - Tae Shin Doh; Grandmaster Dennis Janes - Kajukenpo - Ohio - nominated by Grandmaster Ron Balas, member WHFSC

 

         Master Katherine Nobles - nominated by Grandmaster George Nobles, member World Head of Family Sokeship Council

 

         Master George Somersall - New York - nominated by Grandmaster Serge Baubil, member World Head of Family Sokeship Council

 

         Nominated by Grandmaster Gary Pointer, member World Head of Family Sokeship Council - Sensei Darby Ware & Sensei Nato Gomez - Florida - Sensei Gomez could not be here tonight, accepting for him is Grandmaster Gary Pointer

 

OUTSTANDING LEADERSHIP AWARD

 

         From Malaysia - National Leadership - Mr. Shahul Hamid M A Bakar  - nominated by Malaysian Grandmasters Association

 

         From Malaysia - M.R. Mohan Ratha - Outstanding International Convention Leadership - M.R. Mohan Ratha could not be here tonight, accepting for him is Sumitra Rao

 

         From Malaysia - Dato Seri Azalina - Minister of Tourism, Malaysia - Outstanding National Leadership for a Government Minister - accepting for him is Shiekh Shahawal Othman

 

         From Malaysia - Dato Ismail Sabri -  Minister of Youth & Sports, Malaysia - Outstanding National Leadership for a Government Minister - accepting for him is Shiekh Shahawal Yaakob

 

         From Malaysia - Dr. Steve Rajan - peace through the

             martial arts

 

         Nominated by Grandmaster Max Pallen, member World Head of Family Sokeship Council - Stacy Desideri - Senkotiros - California

 

         Nominated by Professor Eugene Humesky, member World Head of Family Sokeship Council - Master Karmon Keppers - Chung Do Kwan - Minnesota

 

         From California - nominated by Grandmaster Max Pallen, member World Head of Family Sokeship Council - Stacy Desideri

 

REGIONAL LEADERSHIP AWARD

 

         Master Jason Zavodny - Tai Shin doh - Ohio - nominated by Grandmaster Ron Balas, member World Head of Family Sokeship Council

 

COUNCIL'S MASTER AWARD

 

         Shihan Jill Hernandez - Roswell, New Mexico - nominated by Professor Gary Dill

 

MASTER INSTRUCTOR OF THE YEAR

 

         Master Arnold King - Don Jitsu Ryu - Trinidad & Tobago; Master Floyd Baptiste - Cayman Islands; Master Albert Andrews - Don Jitsu Ryu - nominated by Professor Don Jacob, member World Head of Family Sokeship Council

 

         From Israel - nominated by Grandmaster Dennis Hanover, member World Head of Family Sokeship Council - Master Roy Gaiga - Shi Huen

 

         Nominated by Grandmaster Lou Angel, member World Head of Family Sokeship Council - Charles Clark - Utah

 

         Master Quoc L. Tran - New Jersey - nominated by Grandmaster Daniel Verkerke, member World Head of Family Sokeship Council

 

         From Illinois - Master Raymond Bosques - TaeKwonDo - nominated by Master J.C. Caban

 

         From Ohio - Master Mercedes Janes - Kajukenpo & Master Allen Roth - Tai Shin Doh - nominated by Grandmaster Ron Balas, member World Head of Family Sokeship Council

 

         Master Patrick Parker - Aiki- grappling arts - Mississippi; & Master Harold Guerin - Traditional & Tactical Grappling - Louisiana  - nominated by Grandmaster Bram Frank, member World Head of Family Sokeship Council

 

         From Texas -  Master Dean Goldade; From California - Master Restie Marvive - Senkotiros  - nominated by Grandmaster Max Pallen, member World Head of Family Sokeship Council

 

         Master Kathleen Martinez, Master John R. Martinez & Master Daniel Martinez - TaeKwonDo - nominated by Grandmaster Rosalio Martinez

 

         Master Brian Zawilinski - Modern Arnis - Tapi Tapi - Master Zawilinski could not be here tonight & accepting on his behalf is Grandmaster Bram Frank, member World Head of Family Sokeship Council

 

         Nominated by Ama Guro Raffy Pambuan, member World Head of Family Sokeship Council - John D. Comito Jr. - Samahan Ng Limang Katipunan - Texas

 

         Master Aaron Narramore - Moo Dok Kwan TaeKwonDo - Texas - nominated by Master Dean Goldade

 

         Master Baahir Yusef Muwakkil & Master Renaldo L. Worrell - self-defense; Master Bashir R. Hassan & Master Gregory Reddick - Koga Ha Kosho Shorei Kempo - Pennsylvania - nominated by Grandmaster Nimr Hassan

 

         Adam Snipes, Sean McLean - Karate; Mark Kamas - Kung-Fu - nominated by Professor John Casarez

 

         Clint Duplechian - Louisiana

 

 

NATIONAL INSTRUCTOR OF THE YEAR

 

 

 

 

REGIONAL INSTRUCTOR OF THE YEAR

 

         From Germany - Florian Lahner - Tactical Instructor: CQC Edged & Projectile Tools

 

         From Germany - Thomas Leahman - Tactical Instructor: Edged weapons & impact tools - Leahman could not be here tonight as he is currently working on projects in Indonesia & Qatar - accepting on his behalf is Grandmaster Bram Frank, member World Head of Family Sokeship Council

 

         From Canada - nominated by Grandmaster Serge Baubil, member World Head of Family Sokeship Council - Master Raynald Deschenes

 

         From Tennessee - Sensei Paul J. Tucker, Sensei April Merritt & Sensei Matt Adams - Isshin JuJitsu; Jay Hocutt - Isshin JuJitsu Combative Flow Training;  Dwight Shults - Isshin JuJitsu mixed martial arts; & Sensei Ron Koontz - Isshinryu - nominated by Hanshi Chris Spruiell, member World Head of Family Sokeship Council

 

         Shuki Drai - CSSC/SC Tactical; Wess Doss - Tactical Instructor: Defensive Tactics;  Rob Belote - Modular weapons & long rifle; Will Oliver - Tactical Black Belt of the year - Blade Arts; & Jay Kufner - Karate/ self-defense - nominated by Grandmaster Bram Frank - Jay Kufner could not be here tonight & accepting on his behalf is Grandmaster Bram Frank, member World Head of Family Sokeship Council

 

         From Florida - Sensei Jimmy Rutherford & Sensei Matt Sanchez; from Texas - Sensei Phillip Spears - San-Jitsu - nominated by Grandmaster Frank E. Sanchez, Founder World Head of Family Sokeship Council

 

         Julianna Holmes - Samahan Ng Limang Katipunan - nominated by Ama Guro Raffy Pambuan, member World Head of Family Sokeship Council

 

NATIONAL ACHIEVEMENT AWARD

 

         Gail P. Wilson - Koga Ha Kosho Shorei Ryu Kempo - Pennsylvania - nominated by Grandmaster Nimr Hassan, member World Head of Family Sokeship Council 

 

         Reverend Elizabeth C. Smart - Koga Ha Kosho Shorei Ryu Kempo - nominated by Grandmaster Nimr Hassan, member WHFSC

 

SEMINAR LEADER AWARD

 

         San-Jitsu - Sensei Chris Marquez - Florida - nominated by Grandmaster Frank E. Sanchez, Founder World Head of Family Sokeship Council

 

BEST BREAKER

 

         Master Fred LaSala - Florida

 

 

WORLD'S OUTSTANDING ADULT MALE COMPETITOR

 

         From Tortola, British Virgin Islands - Instructor Vern Turnbull - Don Jitsu Ryu - nominated by Professor Don Jacob

 

WORLD'S OUTSTANDING ADULT FEMALE COMPETITOR

 

         Carol Angelique Pederson - Isshin JuJitsu mixed martial arts - nominated by Grandmasters Phil Little & Chris Spruiell, members World Head of Family Sokeship Council

 

FIGHTER OF THE YEAR

 

         Robin Maughan - American Advanced Kenpo & Martial Arts - nominated by Grandmaster George Maughan, member World Head of Family Sokeship Council

 

JR. FIGHTER OF THE YEAR

 

         From Canada - Kaitlyn Brown - nominated by Master J.C. Caban

 

STYLE MAN OF THE YEAR

 

         From Canada - Michael Petrella - Seichu Jutsu - nominated by Grandmaster Daniel Verkerke, member World Head of Family Sokeship Council

 

EVENT COORDINATORS OF THE YEAR

 

         From Malaysia - Mr. Sheikh Shahawal Ali - Convention Leadership - International Martial Arts Festival 2008 - Malaysia

 

         Sensei Phillip & Glenda Spears - WHFSC International Awards Banquet 2008 - Texas  

 

OUTSTANDING CONTIBUTION TO THE MARTIAL ARTS

 

    • From Germany - Mario Heinzig - nominated by Master Heinz Scheidereiter, member Masters Division - WHFSC

 

    • From Canada - nominated by Professor Don Jacob, WHFSC Council - Sensei Daniel Jacob - Don Jitsu Ryu

 

    • Sensei Dawn Verkerke - Seichu Jutsu - Canada - nominated by Grandmaster Daniel Verkerke, WHFSC Council

 

    • Sensei William Scott Jones & Master Robert Jenkins - Isshinryu Karate - nominated by Grandmaster Phil Little, member World Head of Family Sokeship Council - Sensei Jones could not attend tonight's awards function & accepting on his behalf is Master Robert Jenkins

 

    • Nominated by Grandmaster Mark Shuey Sr., member World Head of Family Sokeship Council - Sensei William Neher - Minnesota

 

BEST MARTIAL ARTS SCHOOL - NATIONAL

 

         Zico Cheng - American TaeKwonDo - nominated by Grandmaster John Prevatt, member World Head of Family Sokeship Council 

 

HUMANITARIAN AWARD

 

         From Canada - Kapley Judge - Seichu Jutsu - nominated by Grandmaster Dan Verkerke, member World Head of Family Sokeship Council

 

         Patty Kamas - Kung-Fu - nominated by Professor John

          Casarez, member World Head of Family Sokeship

          Council

 

 

 

 

MOST INNOVATIVE TRAINING PROGRAM OF THE YEAR

 

 

WRITER'S AWARD

 

 

STUDENT RECOGNITION AWARDS

(Recognition - NOT an induction award)

ASSOCIATE AWARD - OUTSTANDING INSTRUCTOR

 

 

 

 

ASSOCIATE AWARD - OUTSTANDING ASSIST. INSTRUCTOR

 

         Manabi Masho Ju-Jitsu - Blake Compton, Bianca Fontaine, Robert Alfaro -nominated by Professor John Casarez, member World Head of Family Sokeship Council

 

         Goju Ryu - Arnold Anderton - nominated by Master Charlie Clark

 

ASSOCIATE AWARD - CLASS CONTRIBUTION

 

         Manabi Masho Ju-Jitsu - Roy Sanshuck

 

ASSOCIATE AWARD - ADMINISTRATION

 

         From Ireland - Mary Maughan - American Advanced Kenpo Karate & Martial Arts - nominated by Grandmaster George Maughan, member World Head of Family Sokeship Council

 

 

 

 

 

ASSOCIATE AWARD - DEDICATED STUDENT

 

         From Ireland - Declan Vaughan  3rd dan Black Belt - American Advanced Kenpo & Martial Arts - nominated by Grandmaster George Maughan, member World Head of Family Sokeship Council

 

ASSOCIATE AWARD - OUTSTANDING STUDENT

RISING STAR AWARD

 

         Russian ROSS System - Robert Haderer & Travis Cowles - nominated by General Alexander Retuinskih & Master Scott Fabel, members World Head of Family Sokeship Council   

 

         San-Jitsu - Kramer Spears - Texas - nominated by Sensei Phillip Spears

 

         TaeKwonDo - Eric Shepherd - Michigan - nomimated by Professor Eugene Humesky, member World Head of Family Sokeship Council

 

         Crystal Main; Emily Goodman; Ben Goodman - Isshin JuJitsu mixed martial arts & Adam Stallings - Isshin JuJitsu - Tennessee - nominated by Hanshi Chris Spruiell, member World Head of Family Sokeship Council

 

ASSOCIATE AWARD - OUTSTANDING LOYALTY

 

         San-Jitsu - Chris Mason - Florida - nominated by Grandmaster Frank E. Sanchez, Founder World Head of Family Sokeship Council

 

         Manabi Masho Ju-Jitsu - Patty Snipes - nominated by Grandmaster John Casarez, member World Head of Family Sokeship Council

 

         Seikei Ryu Jiu Jitsu - Christine Pluchino - nominated by Grandmaster Carl Pluchino, member World Head of Family Sokeship Council

 

 

 

(END OF AWARDS LIST)